0-3 metų lakotarpis

Žmogaus augimo jėgos savo darbą pradeda nuo galvos. Iki 2,5-3 metų gyvybinės jėgos „dirba“ galvos srityje, veikdamos galvos smegenų, stuburo ir periferinę nervų sistemą – formuojama neurosencorinė sistema. Tuo metu vako gyvenime įvyksta keli reikšmingi jo raidos etapai:
    I etapas:    vaikas išmoksta vertikalios stovėsenos;
    II etapas:   vaikas pradeda kalbėti;
    III etapas:  vaikas pirmą kartą pasako apie save „aš“.

Ši vidinė vaiko raida atsispindi ir vaikų piešiniuose: paprastai laikotarpyje iki 3 metų visi vaikai piešia „galvakojus“. Kai tik vaikas pirmą kartą suvokia esąs „aš“, prasideda naujas periodas – auklėtojams, tėvams gerai pažįstamas, psichologų taip vadinamasis „spyriojimosi“ amžius. Spyriodamasis, neklausydamas bei nesutikdamas vaikas tarsi bando įtvirtinti savo tik pabudusią individualybę, norą būti savarankišku. Iš suaugusiojo šis periodas pareikalauja begalinės kantrybės, vadovavimo, supratimo ir meilės. Suaugusiojo užduotis šiuo laikotarpiu – permąstyti, kas vaikui yra gerai, o kas ne (pvz., gerai viskas, kad nekenkia vaikui, jį supančiai aplinkai ir kitiems žmonėms) bei nubrėžti vaikui ribas. Tą daryti ramiai, su pilnu įsitikinimu ir apsisprendimu. Kartą apsisprendus, taisyklės neturi būti keičiamos ir t.b. vienodos visiems. Taisyklės bei ribos vaikui nėra blogai – atvirkščiai, jos leidžia vaikui jaustis saugiam bei ribų rėmuose suvokti savo turimą laisvę. Kad vaikas jaustųsi saugus, jis turi būtinai į kažką atsiremti. Negimę kūdikiai įsiremia į mamos pilvo sienelę ir jausdami ją jaučiasi saugūs, kūdikis jaučiasi saugus vystykluose, o paaugusiam vaikui saugumo jausmą duoda aiškus ribų suvokimas. Kita vertus, ribos neturi ir laužyti asmenybės. Kartas nuo karto yra labai gerai, kai suaugęs “nepastebi”, kai vaikas nusižengia taisyklėms – tai leidžia vystytis vaiko asmenybei.
Maždaug trejų metų žmogaus galvos smegenys, stuburas bei periferinė nervų sistema būna pilnai susiformavusios kaip ir suaugusio žmogaus. Gyvybinės jėgos tuomet „leidžiasi žemyn“, formuodamos ritminę sistemą.