Natūralus intelektas

Sąlygos natūraliam intelekto lavėjimui, neužgožiant pirminio žmogaus motyvo pažinti.
Labiausiai vaiko intelektą vysto ne tai, kas yra jo išmokta (įsiminta), o tai, ką jis pats atranda ir išmąsto. Kitaip tariant, priežastinių-pasekminių ryšių suvokimas yra tikroji vaiko intelekto vystymosi sąlyga. Tokiu būdu, vaiko intelektas natūraliai vystosi per:
- žaidimą su neišbaigtais žaislais ar natūraliomis medžiagomis;
- galimybę save išbandyti ir įgūdžius išlavinti įvairiose srityse, užsiimant įvairia, į atskirus dalykus nesuskaidyta buitine veikla. Nuo sodinimo, auginimo, panaudojimo maiste. Nuo grūdų malimo, tešlos minkymo iki jos kepimo ir pan.;
- savarankišką mokymąsi skaityti ir skaičiuoti. Kuomet vaikas iš skaičiuočių, žaidimų sužino t.t. raides, skaičius ir pats savarankiškai bando jas apjungti, išmąstyti ar sužinoti trūkstamas detales. Svarbiausia sąlyga – tą jis turi daryti suaugusiojo dirbtinai neskątinamas. Tokiu būdu vaiko mokymasis skaityti ir rašyti įvyksta tokiu pat „stebuklingu“ būdu kaip ir jo išmokimas kalbėti. Intelektas taip vystosi intensyviausiai.