Šv. Velykos

Mykolinių priešingybė. Atgimimo nuotaika. Velykų simbolis – kiaušinis – žinia apie amžiną gyvybės ciklą.

Pavasarį vaikai stebi parskrendančius paukščius, klausosi istorijų apie paukštelių gyvenimą. Taip pat šiuo laikotarpiu sekamos pasakos, kuriose užkerėtas herojus perėjęs sunkumus atvirsta į tikrąjį „aš“. Per tokias pasakas vaikai išgyvena vaizdinius. Biblijinė nukryžiavimo istorija nepasakojama, nes mažiems vaikams tinka kiti dalykai.

Velykų archetipas – sprogstantis pumpuras. Lauke stebimi gamtos pokyčiai, o grupėje pamerkta beržo šakelių puokštė. Šis Velykų medelis puošiamas ryškiais kaspinėliais, paukšteliais. Iš namų vaikai atsineša po svogūną – stebi, kaip jis vandenyje leidžia šakeles ir kiek per dieną paauga žali laiškai. Taip pat džugina pirmosios pavasario gėlės: narcizai, amariliai, krokai...

Gavėnios pradžioje vaikai lipdo molinius dubenėlius. Jie išdžiovinami, išdegami ir sėjama Velykų žolytė arba javai. Džiaugiamasi sužaliavusiais daigeliais. O didįjį penktadienį, vaikams sumigus, Velykė ten paslapčia įdeda putpelės kiaušinuką , dažytą svogūno lukštais. Margučiai su vaikais marginami tik po Velykų – laukiama vaikų velykėlių. O savaitę prieš Šv.Velykas visiems svarbu tvarkytis, švarintis.

Didžiąją savaitę kepama naminė duona ir raugiama gira. Kalbama apie rugio kelią. Didįjį penktadienį prie kuklaus balta staltiese užtiesto stalo valgoma vakarienė, tėvai vaišinami duona ir gira, o duonelės parsineą ir į namus.

Po Velykų vaikai randa grupėje išslapstytus mažus saldžius kiaušinukus. Visi jų ieško, skaičiuoja ir draugiškai pasidlaina.

Vaikai iš namų atsineša po pora margučių, kad ridentų. Šis žaidimas teikia daug džiaugsmo. Ridenimas vyksta keletą dienų, paskui margučiai užkasami giliai žemėje, nes ją reikia pamaitinti.

Belaukiant šilto pavasario kas rytą ratelyje žaidžiamas ypatingas pavasario žaidimas. Jame išgyvenama virsmo nuotaika. Herojus įveikia kliūtis, sniegą, vėją ir lietų. O tada atsibunda mažieji pavasario šaukliai: pumpuras, vabaliukas, bitutė, varlytė, driežiukas.

Po Velykų vaikai vis daugiau laiko leidžia lauke, o suaugusieji ruošiasi didžiajai metų talkai.