Užgavėnės

Didžiojoje tamsoje per Kalėdas užgimė Didžioji Šviesa. Saulė grįžta link Žemės. Žiemą ir žemė, ir žmogus yra savyje. Gamta tik atrodo dar mieganti. Dirvoje po sniegu vyksta paslaptinga alchemija – mineralinių medžiagų perdirbimas. Kad tulpė pavasarį pražystų, ji turi peržiemoti dirvoje.

Pavasariop aktyvusis procesas eina į pabaigą. Kas vyko po žeme, dabar išeina į išorę. Būtybės, kurios dirbo prie augalų transformacijos, išeina į žemės paviršių. Tai virsmo momentas prieš atgimimą. Jį simbolizuoja laužas ir Morės aukojimas (ne sudeginimas, o pakėlimas į dvasinį lygmenį). Graikų mitologijoje Morės atitikmuo – deivė Persefonė.

Užgavėnių šventimas, regis, keistas. Jis archajiškas visose pasaulio šalyse. Prasmė – mistinių jėgų palankumo meldimas. Pavadinimas kilęs nuo Gavėnios pavadinimo, o pastarasis nuo žodžių „gavėti“ (silpti) bei „gautis“ (žemė gaunasi iš po žiemos miego).

Užgavėnės neįsivaizduojamos be persirengėlių. Tai – mistiški gyvūnai ir keisti žmonės – daktarai, žydai, čigonai (susiję su magija). Visi jie žymi tai, kas žmogui nesuprantama. Burtai svarbūs, kad žemė būtų derlinga, augalai gerai augtų. Gavėnios simbolika – Kanapinis ir Lašininis. Jų kovoje laimi pasninkas, kuris truks septynias savaites iki Šv. Velykų. Kiti Užgavėnių archetipai: ožys (sujungia du priešingus polius, simbolizuoja jungtį tarp žemės ir dangaus), velnias (atstovauja mistikai, todėl jam reikia atiduoti duoklę, pagerbti ir paleisti). Per Užgavėnes daug triukšmaujama, juokaujama - taip tarsi nubaidomos tamsos jėgos ir budinama gamta ir šviesa.

Senovėje tai būdavo gili misterija – iškėlimas į paviršių to, kas žmoguje yra paslaptingo, negero. Matydamas paryškintas blogybes žmogus tai išgyvendavo jausmiškai, transformuodavo savo jausmus. Žmonės, kurie vaidindavo, įsijausdavo labai giliai.

Ką šiuolaikiniam žmogui reiškia Užgavėnės? Pozityvas ir negatyvas dabar taip smarkiai susipynę, kad labai sunku atskirti gėrį nuo blogio. Visų pirma tai individualus klausimas: ką man reiškia nepalankus laikmetis? Per Užgavėnes galime įvardinti šiandieninius jausmus: kas kelia baimę? kokius dar jausmus pažadina krizė? kas apskritai yra krizė? Galbūt krizė - tik vienas iš dėsnių, kurio neišvengiamumą priimdamas žmogus gali išlikti ramus. O gal kils noras patikėti savo tamsius jausmus Užgavėnių laužo liepsnai. Ši šventė, kaip ir kitos, apvalo, atgaivina. Užgavėnės visuomet reiškia viltį, kad po žiemos ateis pavasaris ir taipogi kviečia kantriai laukti Didžiojo Atgimimo – Velykų. 

Kontaktai:
Mus rasite:

Fabijoniškių g. 30 ir Pievų g. 4, Vilnius (VšĮ „Namų darželis“).
Tel. registracijai ir pasiteiravimui: 8 603 01202.
El. paštas: admin@ugdymoprojektai.lt.

Skambinkite, rašykite mums dėl individualaus susitikimo. Lauksime svečiuose!
© 2013-2018 Namų darželis. Visos teisės saugomos įstatymo.